Postęp cywilizacyjny bardzo zmienił świat wiedzy i wyobrażeń dziecięcych. Większość dzieci nie do końca wie skąd się biorą ziemniaki, odpowiadają najczęściej: ze sklepu. Ponieważ jesień to czas wykopków tata jednego z przedszkolaków zapytał nas: Kiedy organizujemy Święto Pieczonego Ziemniaka? I to skłoniło nas do zrealizowania w przedszkolu Projektu Edukacyjnego Ziemniak.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od sporządzenia siatki pytań, na której zapisaliśmy pytania dotyczące tego, co chcielibyśmy się dowiedzieć na temat ziemniaków oraz to co już wiemy.
Każdy z nas opowiedział o swoich doświadczeniach z ziemniakiem, rysowaliśmy własne historie, bawiliśmy się w zabawę „Gorący kartofelek” oraz „Kartofelku nasz malutki”, poznaliśmy kilka piosenek o ziemniaku. Kilka informacji na temat ziemniaka uzyskaliśmy od naszych rodziców. Odpowiedzi na pytania szukaliśmy w książkach, Internecie, gazetkach ogrodniczych tworząc plakat wiedzy na temat ziemniaka.
Oto kilka ciekawostek na temat ziemniaka, które udało nam się zdobyć: Za ojczyznę ziemniaków uważane jest Peru, chociaż obecnie najwięcej hoduje się ich w Chinach. Początkowo nie znalazły uznania u smakoszy i były hodowane jako...roślina ozdobna. W Polsce ziemniaki pojawiły się w XVII w. za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który dostał je w prezencie od cesarza austriackiego po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Od XVIII w. uprawiamy ziemniaki na szeroką skalę. Ziemniaki są bogate w witaminę C, potas, błonnik, witaminy z grupy B. Uważa się, że to nie ziemniaki są wysoko kaloryczne, ale dodatki z którymi się je podaje.
W ziemniakach jadalne są tylko dojrzałe bulwy. Cała naziemna część zielona, zielone maleńkie owoce, a nawet kiełki znajdujące się na wiosennych bulwach są bardzo trujące.
10 października uczestniczyliśmy w wykopkach u dziadków Tymka. W tym dniu wspólnie z naszymi rodzicami i dziadkami naszego kolegi zbieraliśmy ziemniaki, było to miłe doświadczenie dla każdego z nas. Dużym zainteresowaniem cieszyły się marchewki, które zostały wyrwane przez gospodarzy i czekały na polu na zbiór. Igor postanowił posadzić marchewki jeszcze raz w nadziei, że urosną większe. Każdy z nas dostał za zbiór ziemniaków arbuza. Po wykopkach czekała na nas niespodzianka. Rodzice Tymka zorganizowali dla nas ognisko w lesie z pieczeniem kiełbasek oraz ziemniaków. Po posileniu się udaliśmy się na grzybobranie i wróciliśmy na gotowe pieczone ziemniaki, które pilnował pan Piotr. Nie każdy z nas miał w życiu okazję skosztować ziemniaka przygotowanego w takiej postaci - był naprawdę pyszny.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy rodzicom i dziadkom Tymka za zaproszenie i organizację „Święta pieczonego ziemniaka” – polecamy się na przyszłość. 😊
Bardzo aktywnie w realizacji projektu pomagali nam rodzice, przygotowali stemple z ziemniaków, którymi bawiliśmy się w „drukarnię ziemniaczaną”.
Co możemy zrobić z ziemniaka? Otóż w naszym przedszkolu z zakupionych ziemniaków w sklepie zrobiliśmy chipsy i frytki oraz ziemniaczane ludki. Przeprowadziliśmy kilka eksperymentów a mianowicie uzyskaliśmy z ziemniaka mąkę ziemniaczaną. A z mąki ziemniaczanej robiliśmy w przedszkolu gluty, które sprawiły nam wiele radości. Na koniec zasadziliśmy ziemniaka w wodzie, systematycznie sprawdzamy czy nie brakuje mu wody i obserwujemy zachodzące zmiany i jego wzrost. Ciekawe, czy wyrośnie nam w sali?
W naszym przedszkolu mieliśmy własny sklep z ziemniakami, w którym na zmianę pracowaliśmy, nabywając w ten sposób umiejętności matematyczne. Ziemniaki posłużyły nam do przeprowadzenia zawodów ziemniaczany: ziemniak na łyżce, rzut do kosza, rzut do wiaderka. Ciekawym doświadczeniem dla nas było stworzenie wspólnej przedszkolnej bajki o przygodach „Kartofelka” – gotową bajkę przeczytaliśmy w przedszkolu a później każdy z nas zgodnie z ustaloną kolejką miał bajkę w domu i czytał ją z domownikami. Tworzenie własnych bajek bardzo zainspirowało Tymka, który tworzył kilka bajek tygodniowo…kto wie może w przyszłości będzie pisarzem…
W ostatniej fazie projektu analizowaliśmy nasze pytania, odpowiedzi, postawione hipotezy, uzupełnialiśmy siatkę pojęciową. Wykonaliśmy upominek dla naszego eksperta, który gościł w naszym przedszkolu 4 listopada. Pani Joanna Szynal wzbogaciła naszą wiedzę na temat różnorodności ziemniaków, udzieliła odpowiedzi na pytania a na koniec poczęstowała nas ciastem z ziemniaka. Byliśmy mile zaskoczeni, że z ziemniaka można upiec takie pyszne ciasto.
Pani Joanno jeszcze raz bardzo dziękujemy za to spotkanie.
10 listopada zaprosiliśmy naszych rodziców do przedszkola aby pokazać im co udało się nam zrobić w ramach projektu ziemniak. Wspólnie obejrzeliśmy poniższy film, który jest podsumowaniem naszego projektu badawczego. Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających stronę internetową szkoły do jego obejrzenia. Życzymy miłego oglądania 😊