• NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            01.03.2022

            1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

            Kim byli „Żołnierze Wyklęci”? 

            „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”. 

            „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich.

            Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób. 

            Działania podziemia antykomunistycznego 

            Działania podziemia antykomunistycznego były w większości wymierzone w oddziały UB, KBW czy MO. Odpowiedzią na te akcje były represje i prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło ok. 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie fikcyjnych wyroków sądów lub zmarło w więzieniach.

            Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania „Solidarności” – najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec władzy komunistycznej. „Żołnierze Wyklęci” są dla wielu wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej.

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

            Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.

            Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. 

        • WAŻNE WYDARZENIA W MIESIĄCU  LUTYM W PRZEDSZKOLU W ADAMÓWCE.
          • WAŻNE WYDARZENIA W MIESIĄCU LUTYM W PRZEDSZKOLU W ADAMÓWCE.

          • 21 i 22 stycznia obchodzimy Dzień Babci i Dzień Dziadka, to niezwykłe dni, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków, pełne radosnych uśmiechów, wzruszeń i łez. W tym roku w Adamówce to święto uroczyście obchodzone było 1 lutego. Dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej przygotowały specjalny program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz tańczyły, wyrażając w ten sposób swoją miłość i wdzięczność. Każdy wnuczek i wnuczka wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom upominek.

            9 lutego odbył się w przedszkolu bal karnawałowy. Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. Podczas balu dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkich do tańca.

            14 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu walentynki. Była to idealna okazja, by celebrować przyjaźń i zwykłą sympatię do siebie nawzajem. Ten dzień wypełniony był miłymi słowami, gestami i dobrymi uczynkami. Dopełnieniem były różnego rodzaju konkurencje i zabawa przy wesołej muzyce.

            16 lutego w „Tłusty Czwartek” dzieci poznały tradycję i obrzędy związane z tym świętem. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków, za które bardzo serdecznie dziękujemy. 

            17 lutego byliśmy w Sieniawie na spektakl pt. „Calineczka”. Celem wyjazdu było miedzy innymi rozbudzenie zainteresowania kulturą oraz wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady zachowania się w teatrze. Na miejscu z niecierpliwością czekały na rozpoczęcie spektaklu, były zafascynowane otoczeniem w którym się znajdowały i występem aktorów. Muzyka i oświetlenie powodowało, że zaciekawienie nie malało, a uśmiech i gromkie brawa po spektaklu były dowodem na to, że wycieczka się udała.

             

        • ENERGETYKI
          • ENERGETYKI

          • Drodzy Rodzice!

            Na polecenie Najwyższej Izby Kontroli - Delegatury w Rzeszowie prowadzone są ,,Działania na rzecz ograniczenia dostępności i spożywania napojów energetyzujących przez dzieci i młodzież na terenie województwa podkarpackiego”  Jednym z działań jest przeprowadzenie ankiety wśród rodziców na ten temat. W dzienniku elektronicznym w wiadomościach zostanie zamieszczony link do ankiety. Prosimy w imieniu NIK o jej wypełnienie.

                                                                          Józef Połeć

        • TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU W KRASNEM
          • TŁUSTY CZWARTEK W PRZEDSZKOLU W KRASNEM

          • 16.02.2023 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy również Tłusty Czwartek. Dzieci poznały tradycje tłustego czwartku, grały w grę „memo pączkowe”, dopasowywały połówki pączków, układały pączkowe puzzle. Dzieci kolorowały swojego wymarzonego pączka. Panie z KGW zaprosiły przedszkolaków na pokaz produkcji pączków za co bardzo dziękujemy.     

            W tłusty czwartek nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku w postaci pączków, za które bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom, paniom z KGW Krasne oraz stołówce szkolnej.

        • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU
          • BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

          • Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, i dostarcza dużo radości. Tak też było w dniu 16.02.2023 r. w przedszkolu odbył się  Bal Karnawałowy. W tym dniu nie zabrakło pudełka przebieranek, dzieci miały okazję przebrać się za postać z bajki, odbyły się konkurencję przy muzyce i nie zabrakło króla balu, którym został Igor.

            Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.  Szkoda, że następny bal dopiero za rok.

        • WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU W KRASNEM
          • WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU W KRASNEM

          • 14 luty był dla przedszkolaków prawdziwym, czerwonym dniem miłych słów  i przyjaźni. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały ukrytych serc w sali, dopasowywali do siebie połówki serc, tańczyły w sercowych parach, grały w walentynkowe bingo, poznały historię święta walentynek, wykonały sercowe opaski na głowę oraz wykonały włochatą laurkę na mamy i taty. Nie zabrakło oczywiście tańców. Na koniec tego dnia każde dziecko otrzymało balon w kształcie serca, lizak oraz czekoladkę.

            Dzień Walentynek to udany dzień pełen miłych wrażeń.

        • Tłusty czwartek w Cieplicach
          • Tłusty czwartek w Cieplicach

          • Dzieci, wraz z rodzicami i nauczycielami naszej szkoły, dołączyły się do akcji zorganizowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Rudce. Był to Charytatywny Kiermasz Pączków i Faworków ,,Razem dla Frania". Dochód z zapustowych przysmaków zostanie przeznaczony na leczenie małego Frania. Akcję w naszej placówce koordynowała pani Agata Szczygieł.

        • Walentynkowe serdeczności
          • Walentynkowe serdeczności

          • W cieplickiej filii SP w Adamówce 14 lutego odbyły się tradycyjne walentynki. Dzieci, z emocjami na twarzach, wręczały sobie nawzajem kartki z życzeniami i wyrazami sympatii- czerwonych serduszek i miłych uśmiechów było wiele:-)

        • Zabawa karnawałowa w Cieplicach
          • Zabawa karnawałowa w Cieplicach

          • W sobotę 6 lutego br. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa- bal przebierańców. Uczniowie bawili się doskonale śpiewając, tańcząc i uczestnicząc w różnych grach. Obecność rodziców, którzy przygotowali poczęstunek, uatrakcyjniła dzieciom czas spędzony w szkole. Ich radość widać na dołączonych zdjęciach

        • Babciu i Dziadku, kochamy Was!
          • Babciu i Dziadku, kochamy Was!

          • W cieplickiej filii naszej szkoły uczciliśmy Święto Babć i Dziadków.

            To wyjątkowe wydarzenie odbyło się 2 lutego br.

            Dzieci przygotowały występ złożony z jasełek, scenek teatralnych oraz życzeń i piosenek. Wręczyły Babciom i Dziadkom bukiety i inne prezenty. Jednak najważniejsze były wzruszające uściski, a nawet łzy radości. 

            Rodzice włączyli się w przygotowania tego wspaniałego święta; pomagali w dekorowaniu sali, przygotowali poczęstunek dla naszych Gości oraz zadbali o miłą atmosferę.

            Dziękujemy.

        • Ile waży św. Mikołaj? Charytatywny konkurs dla szkół, przedszkoli i burs
          • Ile waży św. Mikołaj? Charytatywny konkurs dla szkół, przedszkoli i burs

          • Oddział Przedszkolny w Krasnem oraz Oddziały Przedszkolne w Adamówce włączyły się do  VIII edycji ogólnopolskiego konkursu charytatywnego “Ile waży św. Mikołaj?”.

            W naszych przedszkolach zbiórka bilonu rozpoczęła  się 17 października i trwała do 31 stycznia 2023 r. Do wspólnej zbiórki włączyliśmy nasze rodziny oraz znajomych. Zebrany bilon przekazaliśmy do Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie.

            Celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz pomoc dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Zbierane środki pomagają utrzymać działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Fundację. Działalność Fundacji skupia się na pomocy dzieciom i młodzieży z trudnych środowisk, przygotowując ich do odpowiedzialnego wejścia w dorosłe życie.

            Dziękujemy wszystkim za udział w zbiórce.

        • WYWIADÓWKA
          • WYWIADÓWKA

          • Drodzy Rodzice!

            Zapraszamy na szkolną wywiadówkę, która odbędzie się dnia 06.02.2023 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 Spotkania z wychowawcami dla poszczególnych klas odbędą się w salach lekcyjnych. O godz. 16.30 na stołówce szkolnej odbędzie się się zebranie Rady Rodziców m. in. w sprawie organizacji zabawy karnawałowej dla dzieci.

                                                                                           Józef Połeć