• Z matematyką na wesoło, gdy orzechy turlają się wkoło
          • Z matematyką na wesoło, gdy orzechy turlają się wkoło

          • Włoskie czy laskowe, smaczne są i zdrowe. Orzechy włoskie zawierają zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały, są zaliczane do najzdrowszych produktów żywnościowych, które mają chronić człowieka przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi np. przed miażdżycą czy otyłością. Trzeba je jednak spożywać w rozsądnych ilościach. Zastosowanie orzechów jest szerokie; kulinarne: produkuje się z nich olej orzechowy, mąkę, masło, mleko, czekoladki, dodaje do ciast, lodów, deserów, przygotowuje się też orzechową panierkę, dekoracyjne: złocone czy owijane sreberkiem lub oklejane orzechy wykorzystywane są jako ozdoby na choinkę, wykonuje się z nich też wieńce lub świąteczne stroiki, zabawki: bałwanki zrobione z zabielonych orzechów, aniołki, łódeczki, żaglóweczki, helikopterki, ptaszki, kurczaczki, zajączki, podpórki do kwiatów z motywem orzechowym, a nawet łupiny orzechów jako zagadkowe miejsca na maleńkie przedmioty- niespodzianki. Przedszkolaki wykonały świąteczne orzechowe świeczniki.

            Zastosowaliśmy niecodzienne rozwiązanie, by budzić wrażliwość i nadać kolor edukacji matematycznej. Dlatego w tym dniu przeważały ćwiczenia matematyczne wplecione do zabaw przedszkolnych i szkolnych. Było liczenie orzechów i odnajdywanie ukrytych orzechów według zasady „ciepło- zimno”.

            Określaliśmy stosunki ilościowe: kształt, ciężar, wielkość, pojemność i przestrzeń jaką zajmują orzechy. Klasyfikowaliśmy i segregowaliśmy różne orzechy pod względem wielkości, koloru, przeznaczenia . Kształtowaliśmy też pojęcie liczby elementów zbioru. To wykonywanie ćwiczeń w ocenianiu „ na oko” ( dużo, mało, tyle samo). Było napełniane i opróżnianie, przekładanie pęsetami i szczypcami, wkładanie orzechów do pojemników z małym otworem, a także demonstrowanie rozłupywania orzechów, ich krojenie i mielenie. Była zabawa pamięciowa z wierszem „ Orzech” Jana Brzechwy. Odbyła się rozmowa na temat powiedzenia „twardy orzech do zgryzienia” w powiązaniu z zimową opowieścią E.T.A.Hoffmana „Dziadek do orzechów”. Dzieci malowały martwą naturę z orzechami i utwór Marsz z Baletu „Dziadek do orzechów”. Bawiliśmy się w udawankę „My jesteśmy małe orzeszki laskowe” i zabawę rytmiczno- ruchową „Orzechy” z tekstem:

            W lewej ręce orzech mam,
            w prawej mam ich dwa,
            po podłodze turlam je,
            skaczę hopsasa.

            Teraz wkoło się obrócę,
            tupnę raz, dwa, trzy,
            i orzechy swe podrzucę,
            sił wystarczy mi.

            Dzieci włączyły się w gry planszowe: Spacer po lesie, Dary natury, Przysmaki myszki oraz loteryjkę edukacyjną Pory roku, loteryjkę jedzeniową z darami natury.

            Przedszkolaki doskonaliły małą motorykę i koordynację wzrokowo – ruchową przez noszenie orzechów na dużym tekturowym kole, turlanie i rzut do celu.

            Późną jesienią uczestniczyliśmy w edukacyjnych zajęciach zorganizowanych w Nadleśnictwie Sieniawa. Dowiedzieliśmy się jak mądrze dokarmiać ptaki. Tego dnia ptaki też świętowały z nami. Dzieci nasypały orzechów do karmników. A poszukując informacji przyrodniczych o orzechach znaleźliśmy ciekawostkę w przedszkolnej biblioteczce: Za pomocą słoniny niełatwo jest łapać myszy. Większość z nich bardziej lubi owoce, orzechy czy suchy chleb.

            Zebrane jesienią orzechy, zimą stały się skarbnicą działań, stymulujących rozwój dzieci. To był zdrowy, orzechowy pomysł na matematykę!

          • „Babciu Dziadku kocham Was”

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego przedszkola 20 stycznia gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Przedszkolaki  z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości.

            Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod czujnym okiem swoich pań zaprezentowały inscenizację muzyczną Jasełek, taniec oraz piosenkę, którą zaśpiewały i zatańczyły ze swoimi babciami i dziadkami. W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi po czym wręczyły samodzielnie wykonane prezenty. Po wspólnym odśpiewaniu „Sto lat” przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.

            To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

            Drogie Babcie i Drodzy Dziakowie, z okazji Waszego święta

            składamy Wam najserdeczniejsze życzenia.

            Przede wszystkim życzymy dużo zdrowia, spokoju, radości i miłości.

            Aby omijały Was problemy, zmartwienia i choroby.

            Życzymy pogody ducha, spełnienia marzeń, radości każdego dnia

             oraz szacunku i zrozumienia.

            Niech w  te wyjątkowe dni, 21 i 22 stycznia, radują się Wasze serca.

            Długiego i pięknego życia w gronie kochającej rodziny i najbliższych życzą:

            przedszkolaki i panie
            z Krasnego