Tym razem, w ramach realizacji ostatniego etapu Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mali Wielcy Odkrywcy” w przedszkolu w Adamówce postanowiliśmy odkryć, gdzie znajduje się powietrze i czy wydaje ono jakieś dźwięki. Przez cały czas trwania projektu dzieci aktywnie rozwijały swoją postawę badawczą. W trakcie tego modułu dzieci poprzez wykorzystanie zmysłów poznawały właściwości powietrza. Staraliśmy się poczuć powietrze podczas dmuchania na własną dłoń oraz machania rękami.
Tematem pierwszego dnia był opór powietrza. Obejrzeliśmy film edukacyjny „Powietrze”, sprawdzaliśmy, jak zachowuje się kartka upuszczona z wysokości (w różny sposób), badaliśmy czy opór powietrza zawsze przeszkadza-wykonaliśmy spadochron z papierowego ręcznika, składaliśmy model samolotu według instrukcji i sprawdzaliśmy jak daleko poleci. Dzieci poznały elementy potrzebne do wykonania latawców i własnoręcznie wykonały modele latawców i ozdobiły je.
Kolejnego dnia poznawaliśmy właściwości powietrza poprzez zabawy badawcze i sensoryczne, wykonaliśmy doświadczenie z woreczkami oraz eksperyment z zanurzaniem piłeczek w wodzie. Nie zabrakło również ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem piórek i kulek. Motywem przewodnim trzeciego dnia był balon. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób można nadmuchać balon bez użycia pompki (eksperymenty wykonane we wcześniejszych etapach projektu), wykonaliśmy doświadczenie z dmuchaniem balonu nałożonego na butelkę z ciepłą i zimną wodą, sprawdzaliśmy w jaki sposób gorąca woda i powietrze działa na zgniecione piłeczki, badaliśmy jaki kształt ma powietrze, a także zrobiliśmy balonową rakietę. Następny dzień poświęcony był sile oddychania. Sprawdzaliśmy siłę naszego oddechu-stworzyliśmy dmuchajkę, czyli zabawkę oddechową z wykorzystaniem woreczków strunowych, słomek i skrawków papieru. Zrobiliśmy także model płuc, dzięki któremu dowiedzieliśmy się jak działają nasze płuca podczas oddychania. Tematem ostatniego dnia były wiatraki. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób można wykorzystać siłę wiatru, przedszkolaki wymieniały sposoby wykorzystania powietrza z własnych doświadczeń ( do oddychania, do suszenia prania, puszczania latawców, żeglowania) jak również oglądaliśmy obrazki przedstawiające inne sposoby wykorzystania powietrza np. loty balonem, fermy wiatrowe służące do produkcji energii elektrycznej. Stworzyliśmy żaglówki z nakrętek i testowaliśmy ich działanie za pomocą naszego oddechu, skonstruowaliśmy także własny wiatromierz a każdy przedszkolak miał okazję własnoręcznie wykonać sobie mały wiatraczek. Na zakończenie wybraliśmy się na spacer w okolice przedszkola z naszym wiatromierzem i wiatraczkami, testowaliśmy ich działanie.
Dzięki prostym, ale zaskakującym doświadczeniom dzieci dowiedziały się, jak ważny jest to gaz dla każdego człowieka oraz jakie stwarza możliwości.
Na koniec wszyscy otrzymali ostatnie naklejki do swoich legitymacji i oficjalnie stali się Małymi Wielkimi Odkrywcami!