Drogie Dzieci! Dzisiaj przesyłam Wam kolejne propozycje kreatywnego spędzania czasu, tym razem proponuję troszkę plastyki.
DWA ŁYKI PLASTYKI
1.Kreatywne rysowanie
Materiały:
- kartki,
- miękkie ołówki,
- gruby flamaster,
- kredki pastelowe.
Musicie zamknąć oczy i przez chwilę rysować ołówkiem dowolne, nieokreślone kształt – bazgroły. Kiedy otworzycie oczy, ujrzycie plątaninę kresek. Następnie obracamy kartkę w różne strony, próbujemy dostrzec w bazgrołach jakieś wyłaniające się kształty postaci, przedmiotu, zwierzęcia itp.. Dalej pozostaje tylko pogrubić ołówkiem lub flamastrem wyobrażone kształty, dorysowując ewentualnie brakujące elementy i rysunek gotowy.
Uwaga: Początkowo będzie Wam trudno dostrzec jakieś ciekawe wyłaniające się elementy, ale otwórzcie szeroko oczy i użyjcie wyobraźni.
Inne wersje ćwiczenia:
- rysowanie lewą ręką,
- rysowanie kredką trzymaną przez dwie osoby,
2. Wyczarowane z szarej kartki
Materiały:
- miękkie ołówki,
- kartki z bloku,
- gumki ołówkowe.
Całą powierzchnię kartki zamalowujemy dokładnie miękkim ołówkiem. Następnie wymyślamy pomyślały, co chcemy wyczarować z szarej kartki. Za pomocą gumki ołówkowej (wycieranie powierzchni kartki) odkrywamy właściwy temat pracy. Jeżeli zmienisz koncepcję wykonania tematu, masz możliwość ponownego pokrycia powierzchni kartki ołówkiem i wykonania pracy od początku.
3. Wyczarowane z plamy barwnej
Materiały:
- tusz czarny lub kolorowy,
- kartki z bloku,
- flamastry,
- plastikowe słomki do napojów
Wersja I
Praca obejmuje dwa etapy: wykonanie barwnej plamy oraz dorysowanie do niej skojarzeń. Plamę można wykonać przez położenie na kartce kilku kropel tuszu i rozdmuchanie go przy pomocy słomki w różne strony. Kiedy prace wyschną, oglądamy je obracając w różne strony. Możemy dorysować flamastrem potrzebne elementy, pogrubiać linie eksponując w ten sposób temat pracy.
Wersja II
Kartkę składamy na połowę. Jedną część nakrapiamy tuszem i przykrywamy drugą częścią kartki. Po rozłożeniu uzyskamy dwie identyczne plamy, do których dorysowujemy skojarzenia. Możemy stworzyć dwa różne rysunki lub połączyć obie plamy w jeden.
Wersja III
Tusz możemy rozlać na górnej powierzchni kartki i przechylając kartkę w dół, utworzyć różnego rodzaju zacieki, które wykorzystamy do tworzenia dowolnych obrazów.
4. Kolaż gazetowy
Materiały:
- kolorowa makulatura,
- kartki,
- nożyczki,
- klej,
- kredki.
Oglądamy kolorowe czasopisma i wybieramy ciekawe ilustracje, które mogą stanowić fragmenty kolażu. Kolaż można tworzyć dowolnie lub na określony temat. Można również wybrać jedną ilustrację stanowiącą podstawę tematyczną kolażu. Następnie ze sterty wycinków losowo wybrać kilka innych ilustracji, z których można wykonać kompozycję, używając wszystkich wylosowanych wycinków. Brakujące elementy dorysować kredkami.
5. Fotomontaż
Materiały:
- makulatura,
- klej,
- nożyczki,
- pastele.
Wycinamy z makulatury ciekawe fotografie zwierząt, roślin, ludzi, a następnie rozkładamy je na stoliku i przeglądamy, zastanawiając się, które elementy z poszczególnych zdjęć wykorzystamy do stworzenia naszego fotomontażu (np. głowa zwierzęcia, tułów człowieka, nogi stołu). Obmyślamy scenkę bajkową dla nowo powstałego bohatera i dorysowujemy brakujące elementy kredkami.
6. Dziwne plamy
Materiały:
- farby plakatowe,
- pędzle,
- folie przeźroczyste,
- kartki,
- markery.
Nakładamy na folię grubą warstwę farby i malujemy barwne plamy w różnych kolorach i nieokreślonych kształtach. Następnie przykładamy do folii kartkę i przyciskamy lekko do nałożonej farby. Na koniec odwracamy powstałą kompozycję – plamy rozleją się między folią a kartonem i stworzą ciekawe zestawienia kolorystyczne. Waszym zadaniem jest wyobrażenie sobie, co powstało w ich kompozycji i określenie tematu pracy. Na zakończenie dorysowujemy markerem brakujące elementy.