Drodzy Uczniowie, Rodzice!
Przypominam, że w dniach 24-26 maja 2022 roku odbywają się egzaminy ósmoklasisty i są to dni wolne od zajęć dla pozostałych uczniów.
Drodzy Uczniowie, Rodzice!
Przypominam, że w dniach 24-26 maja 2022 roku odbywają się egzaminy ósmoklasisty i są to dni wolne od zajęć dla pozostałych uczniów.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie organizowanym przez KRUS w Rzeszowie. Formą podziękowania są poniższe dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla wyróżnionej uczennicy.
Ruszyła akcja malowania uli dla powstającej przy Nadleśnictwie Sieniawa pasieki.
Uczniowie klasy IV i VI wzięli się do pracy. Każda grupa uczniów włożyła swoją własną inwencję twórczą, aby przybliżyć charakter regionalnego krajobrazu leśnictw: Majdan, Szegdy i Przyjemek.
Wiemy o tym, że pszczoły nie tylko produkują miód, ale też zapylają blisko 80% roślin. Przenoszą pyłek, zwiększają przy tym jakość i ilość plonów. Bez pszczół i ich zapylania, rozwój i wzrost roślin nie byłby możliwy. Masowe ginięcie rojów pszczelich zwiększyło nasze zainteresowanie losem pszczół i sprawiło, że coraz chętniej udostępniamy im przestrzeń do życia i miejsce do rozwoju.
Nie wypalajmy traw, które mogą dawać schronienie pszczołom. Sztuczne środki ochrony roślin, zastępujmy naturalnymi - kompostem lub obornikiem, które są bezpieczne dla środowiska i zwierząt. Możemy też budować kolorowe domki i ule dla pszczół, by zapewnić przede wszystkim ochronę tym owadom, które są niezbędne dla naturalnej biocenozy - ekosystemu. Chcąc ratować pszczoły chętnie włączyliśmy się do akcji organizowanej przez Nadleśnictwo Sieniawa - ochrony pszczół na naszym terenie i przyczynić się do zwiększania tej populacji w środowisku naturalnym.
opiekun zespołów: Danuta Połeć
„Oszukaj fast food, miej zdrowy posiłek zawsze pod ręką!”
Działania kulinarne - cieszą się dużą aprobatą wśród uczniów naszej szkoły, które kontynuowane były po raz kolejny w maju bieżącego roku szkolnego, przez klasę IV,V i VI w ramach Programu „Trzymaj formę”.
Przeprowadzone zostały działania kulinarne - wykonane zdrowe potrawy z zamienników pod hasłem: "Oszukaj fast food". Uczniowie poszczególnych klas wykonali w kilkuosobowych zespołach - dania: tortille, tosty, kebaby i gofry, sałatki, kanapki, koktajle owocowe według zmodyfikowanych składników, wybranego przez siebie przepisu z zachowaniem walorów estetycznych, smakowych oraz zdrowotnych, przygotowanych potraw oraz dekoracji – „nakrywania do stołu”. Działania kulinarne połączone były z wspólną degustacją, wszystkich przygotowanych dań przez uczniów, które wykonane były zgodnie z przyjętymi zasadami:
I „Oszukaj fast food, miej zdrowy posiłek, zawsze pod ręką!”
II. "Zjedz w szkole drugie śniadanie!"
III.Zachowaj zbilansowane proporcje białka, tłuszczów, błonnika, węglowodanów - (cukrów prostych), produktów roślinnych z pełnego przemiału (ciemnego pieczywa, ryżu, kaszy), owoców, warzyw + 26 witamin i minerałów w swoich posiłkach!
Trzymaj się 10 zasad zdrowego życia!:
Uczniowie klasy: VI, V, IV
To ważne zasady dla Ciebie! - klucz do zachowania zdrowia! To sposób, w jaki możesz promować swoje zdrowie i uniknąć wielu chorób! W jaki sposób możesz zaplanować swoje zdrowe życie i co robić codziennie dla zdrowia!
koordynator programu: Danuta Połeć
Dzień dobry!
Zapraszamy trójki klasowe na zebranie Rady Rodziców 17 maja o godz. 16.00 (stołówka szkolna w budynku nr 180) oraz na spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych o godz. 17.00
Przewodnicząca Rady Rodziców i Dyrektor Szkoły
W poniedziałek 9 maja br. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie podkarpackich filharmoników organizowanym specjalnie dla młodzieży szkolnej. Dla zdecydowanej większości uczestników tego wyjazdu było to pierwsze tego typu doświadczenie i pierwsze zetknięcie z muzyką klasyczną prezentowaną na żywo w "świątyni muzyki", czyli w filharmonii. Z przyjemnością wysłuchaliśmy przygotowanego programu - utworów autorstwa Ludwiga van Beethovena oraz Maurice'a Ravela. Była to wyjątkowa okazja do zaobserwowania "w akcji" prawdziwych wirtuozów, których poprowadził dyrygent Szymon Naściszewski. Nasza młodzież poznała zasady właściwego zachowania podczas wydarzenia kulturalnego, tj. odpowiedni ubiór, oklaskiwanie artystów, uważne wysłuchanie programu artystycznego. Każdy z uczestników godnie reprezentował naszą szkołę, co bardzo cieszy organizatorów wyjazdu. Była to również jedyna w swoim rodzaju lekcja muzyki, której nie zastąpi żaden, nawet najlepszy, podręcznik.
Wyjazd zdecydowanie zaliczamy do udanych. Cieszy fakt, że po okresie spowodowanego przez pandemię zastoju możemy na nowo cieszyć się udziałem w wydarzeniach kulturalnych i z pewnością z podobnych sposobności jeszcze nie raz skorzystamy.
Dziękujemy grupie młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim i jej opiekunowi p. Michałowi Rydzikowi, że zechcieli nam towarzyszyć w tym wydarzeniu.
231 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja była ratunkiem dla Rzeczpospolitej, miała wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia Polski w silne i nowoczesne państwo. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja nazywamy świętem wolności i radości.
Czwartego maja 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona tej rocznicy. Uczniowie klasy II i klas starszych uświetnili obchody tego święta wierszem i piosenką.
Organizowane w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Adamówce zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy w ramach akcji „Pomóżmy Ukrainie” oraz „Zbiórka zabawek i słodyczy dla dzieci z Ukrainy” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wiele osób okazało wielkie serce angażując się w pomoc. Zebrane zostały śpiwory, koce, pościel, odzież i obuwie, artykuły chemiczne, opatrunkowe, środki higieny dla dzieci, przybory szkolne, zabawki, artykuły spożywcze oraz słodycze.
Zebrane dary w pierwszej kolejności zostały rozdane dzieciom z Ukrainy uczącym się w naszej szkole oraz rodzinom, które przyjęły uchodźców do swych domów ( zostały wybrane rzeczy, które na bieżąco są niezbędne i których tym rodzinom najbardziej brakuje z bezpośrednim przeznaczeniem dla konkretnych osób z Ukrainy). Pozostałe dary zostały przekazane Fundacji UNITATEM z Jarosławia, która zajmuje się organizacją pomocy dla uchodźców z Ukrainy, zapewniając schronienie, wyżywienie oraz wszelką potrzebną pomoc wielu rodzinom.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA WSPARCIE NASZYCH AKCJI!!!
Drodzy Rodzice!
Uprzejmie informuję, że w budynkach oddziałów przedszkolnych w Adamówce, Krasnem i Cieplicach oraz na tablicy ogłoszeń w budynku nr 180 znajdują się listy dzieci przyjętych do do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2022/2023.
Józef Połeć
W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w naszym przedszkolu. Był to czas, w którym dzieci poznawały zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych, nie zabrakło też siania owsa oraz prac plastycznych: koszyczków wielkanocnych, pięknych pisanek, wielkanocnych zajączków. Wszystkie powstałe wytwory dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.
Z okazji zbliżających się świąt życzymy:
Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych,
przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół oraz wesołego „Alleluja”.
PROGRAM UROCZYSTOŚCI WIELKIEGO TYGODNIA 2022 r.
WIELKI CZWARTEK
17.30 Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Krasnem
Po Mszy św. Przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i Adoracja do godz. 21.00
WIELKI PIĄTEK
Adorację Pana Jezusa w ciemnicy rozpoczynamy o godz. 9.00 w obydwu kościołach
10.00 Droga Krzyżowa w Krasnem
11.00 Droga Krzyżowa w Adamówce
15.30 Liturgia Męki Pańskiej w Krasnem
17.30 Liturgia Męki Pańskiej w Adamówce
W czasie Adoracji Krzyża pod Krzyżem klękamy i skłaniamy głowę! Nie całujemy Krzyża!
Na zakończenie Liturgii przeniesienie Pana Jezusa do Bożego Grobu i Adoracja do godz. 23.00
WIELKA SOBOTA
Adoracja Pana Jezusa w Bożym Grobie od godz. 9.00
Od godz. 10.00 poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny:
Kościół w Krasnem
10.00 – poświęcenie dla Pawłowej
10.30 – poświęcenie dla Dobczy
11.00 i 12.00 – poświęcenie pokarmów w obydwu kościołach, o 12.15 w dawnej kaplicy w Adamówce
17.00 Msza św. Wigilii Paschalnej w Krasnem
19.00 Msza św. Wigilii Paschalnej w Adamówce
Na liturgię przynosimy świece.
NIEDZIELA WIELKANOCNA
6.00 Uroczysta Rezurekcja w Krasnem
9.30 „Mała” Rezurekcja w Adamówce
Następne Msze św.: godz. 11.00 w Krasnem oraz 12.15 w Adamówce
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY
Msze św. według niedzielnego porządku: 7.30 I 11.00 w Krasnem,
9.30 i 12.10 w Adamówce.
„Palma wielkanocna” to nic innego jak gałązka palmy lub wierzby albo wiązanka żywych i suszonych roślin.I tak na przykład „palma kurpiowska” powstaje z pnia ściętej jodły lub świerku, oplecionego na całej długości wrzosem, borówką, widłakiem i zdobionego wstążkami i bibułowymi kwiatami. W wielu regionach to najbardziej charakterystyczny element obchodzenia Świąt Wielkiej Nocy. Przygotowywana jest na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i święcona podczas uroczystości Niedzieli Palmowej.
Już w IV wieku w Jerozolimie odbywały się procesje z palmami. Ten zwyczaj bardzo szybko rozpowszechnił się w Hiszpanii, Galii oraz na wschodzie. Polski kościół także święci palmy od XI wieku w Niedzielę Palmową. W Wielką Sobotę według zwyczaju są palone te zeszłoroczne, a w środę popielcową w następnym roku popiół z tych spalonych palm używany jest do znaczenia i posypywania głów wiernych.
Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem opiekunów i zaproszonych Pań miejscowego Koła Gospodyń wykonali tradycyjne „Palmy wielkanocne”, w ramach szkolnego konkursu klas IV- VIII.Wszystkie wykonane palmy zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej. Swoją oryginalnością, pięknymi barwami cieszyły oczy oglądających, a także wprowadzały w nastrój zbliżających się świąt Wielkanocnych.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To świetna okazja, aby przypomnieć sobie o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę i każdy z nas, choćby przez najmniejsze codzienne działania może przyczynić się do jej ochrony.
W związku z tym organizujemy szkolne konkursy:
Konkurs plastyczny dla klas I-III
Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego Dzień Ziemi. Plakat powinien zawierać elementy graficzne oraz tekstowe, oraz mieć format A3. Technika wykonania pracy jest dowolna. Autorem plakatu może być jedna osoba.
Konkurs fotograficzny dla klas 0-VIII
„CHROŃ NATURĘ – NIC WIELKIEGO, ZRÓB DLA ZIEMI COS DOBREGO ! ”
Zrób zdjęcie w jaki sposób Ty możesz chronić przyrodę? Co dobrego możesz zrobić dla naszej planety?
Zdjęcie należy wywołać w formacie 10 x 15.
Regulamin konkursów:
1. Prace oceniać będzie specjalnie powołane w tym celu jury konkursu.
2. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz nagrody niespodzianki.
3. Najciekawsze prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej w naszej szkole.
4. W ocenie pracy przede wszystkim będzie oceniane:
5. Podpisane i zatytułowane (na odwrocie) prace należy dostarczyć organizatorom konkursu do dnia 21.04.2022 r.
6. Prace nagrodzone i zakwalifikowane do ekspozycji przechodzą na własność szkoły (nie będą zwracane).
7. Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem posiadania do nich praw autorskich.
8.Wszystkie pytania prosimy kierować do organizatorów konkursu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach:)
Organizatorzy:
Katarzyna Rusinek
Ewelina Kłos - Kudłak
Zakończyła się trwająca od listopada do marca akcja pod nazwą Góra Grosza. Zebranych zostało 390 złotych, które zostały przesłane do Fundacji Towarzystwa Nasz Dom. Mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu udzieliliśmy wsparcia podopiecznym fundacji.
Poniżej przedstawiamy ranking klas w zebraniu największej ilości groszy:
I miejsce kl. VIII c – 74 zł,
II miejsce kl. V – 70 zł,
III miejsce kl. „0” – 68 zł,
IV miejsce kl. IV -34 zł i 40 gr,
V miejsce kl. III b – 31 zł,
VI miejsce kl. II – 30 zł,
VII miejsce kl. I – 26 zł 50 gr,
VIII miejsce kl. III a – 20 zł,
IX miejsce kl. VIII a – 18 zł 50 gr,
X miejsce kl. VII – 11 zł 15 gr,
XI miejsce kl. VI – 9 zł 10 gr,
XII miejsce kl. VIII b – 0 zł.
Wszystkim, którzy zaangażowali się w tegoroczną akcję Góra Grosza – dziękujemy!
Opiekun SU – Elżbieta Kuc
Ciepły, wiosenny dzień 23 III br. uczniowie klasy 8a ze SP w Adamówce oraz klas 6, 7 i 8 ze SP w Rudce spędzili w miłej atmosferze poza murami swoich szkół podczas wspólnej wycieczki do Jarosławia zorganizowanej przez p. Danutę Ożgę we współpracy z p. Robertem Łopuchem i p. Moniką Kwaśniewską.
Młodzież obejrzała sceniczną adaptację "Zemsty" Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Teatru Cracovia, którzy urzekli publiczność wspaniałą grą i barwnymi kostiumami wiernymi epoce szlacheckiego romantyzmu. Spektakl zapewnił wszystkim inteligentną rozrywkę (wszak to dzieło nie byle jakiego komediopisarza), a ósmoklasistom pozwolił w przyjemnej formie powtórzyć lekturę do egzaminu.
Wyjazd zakończył się udaną zabawą w kręgielni.
Zauważyliśmy wiosenne przebudzenie. Zieleń, która nas otoczyła kojarzy się z naturą, harmonią i świeżością. W radosnym nastroju, zadowoleni z zieleni, witaliśmy nową porę roku. Piękna wiosna bazie nam przyniosła, a one udekorowały nasze wnętrze. To było wyjątkowe świętowanie w wiosennym pałacu; z wiosennymi dekoracjami i zielonymi przysmakami, piosenkami, wspólnym czytaniem oraz słuchaniem nagrania odgłosu ptasiego śpiewu.
Była zabawa w domek, z pozoru prosta, która wprowadza dziecko w świat samodzielności i oswaja z ważnymi pojęciami.
Spotkanie miało też charakter ekologiczny, bo o bogactwo przyrody, szczególnie o piękne kwiaty kwitnące w wiosennym słońcu, my Przyjaciele Natury chcemy dbać. Te chwile razem spędzone dostarczyły nam ciekawych i miłych wiosennych wrażeń.
Drodzy Uczniowie klas ósmych!
Na prośbę Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku zamieszczam poniżej informację o rekrutacji na rok szkolny 2022/20223
Józef Połeć
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Dlatego w tym dniu wszyscy założyliśmy kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.
"Marzanno, Marzanno, ty słomiana panno,
Ciebie pożegnamy, wiosnę powitamy”
Zwyczaj topienia Marzanny przetrwał do naszych czasów - być może dlatego, że stopniowo, od XIX wieku zmieniał się w zabawę z okazji powitania wiosny.
W naszym przedszkolu wspólnie zrobiliśmy Marzannę ze słomy i patyka. Śpiewając piosenkę o wiośnie spacerem w stronę rzeczki pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.
Mamy nadzieję, że wiosna nas posłucha i zostanie z nami na dobre. Wiosenne spacery są bardzo korzystne dla zdrowia – wpływają na kondycję i poprawiają samopoczucie, dlatego będziemy z nich często korzystać.
Powered by aSc EduPage