• Wycieczka do Rzeszowa
          • Wycieczka do Rzeszowa

          • 14 czerwca br. dzieci z cieplickiej filii wybrały się na wycieczkę do Rzeszowa. Najpierw obejrzały film ,,Super Mario Bros" w kinie Helios, następnie bawiły się w sali rekreacyjno- ruchowej FlyPark. Po wesołej zabawie. ze smakiem zjadły obiad w pobliskiej restauracji ,,Gościniec", po czym kontynuowały zabawy ruchowe na świeżym powietrzu w Parku Zdrowia. Radość i entuzjazm widać na dołączonych zdjęciach.

        • Wycieczka klasy VIII do Zakopanego (12 - 13 czerwca 2023r.)
          • Wycieczka klasy VIII do Zakopanego (12 - 13 czerwca 2023r.)

          • 12 czerwca wczesnym rankiem o godz.4.30 wyruszyliśmy na dwudniową wycieczkę do Zakopanego. Przygodę w górach rozpoczęliśmy wędrówką górską w Dolinie Kościeliskiej (ok.9km), prowadzoną przez przewodnika tatrzańskiego, który przekazał nam sporo ciekawych informacji o miejscach przez nas odwiedzanych. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo dobrą kondycją podczas wędrówki. Ciekawym elementem wycieczki było wejście do Jaskini Mylnej. Po południu zwiedziliśmy Sanktuarium M.B.F. na Krzeptówkach.

            W drugim dniu wyprawy wyjechaliśmy kolejką linowo - terenową na Gubałówkę, gdzie podczas wędrówki jej grzbietem podziwialiśmy piękno Tatr. Na zakończenie pobytu w górach udaliśmy się na przechadzkę po Krupówkach.

            Wróciliśmy w godzinach wieczornych zmęczeni i bardzo zadowoleni. ,

            Opiekunowie:

            p. Jolanta Skrzat i p. Bożena Buniowska (wych. kl. VIII) - kierownik wycieczki.

          • KOLONIE Z KRUS

          • Dzień dobry!

            Koszt dojazdu na kolnię do Gdyni to około 250 zł. plus dojazd rodziców z dzieckiem do Jarosławia lub Przeworska.  Dzieci inne (bez dopłatyz KRUS) to 1500 plus dojazd ok. 250 zł.

                                                                    Józef Połeć

          • KOLONIE LETNIE Z KRUS

          • Drodzy Rodzice, Uczniowie!

            Poniżej zamieszczam informacje o koloniach z KRUS oraz potrzebne dokumenty w pliku.

                                                                                  Józef Połeć

            Kierownik ARIMR w Przeworsku przysłał oferty kolonii dla dzieci rolników wraz z dokumentami niezbędnymi do zgłoszenia. Przesyłam z prośba o rozpowszechnienie wśród uczniów.

            Wysokość wpłaty na 1 uczestnika wynosi 500 PLN + koszt transportu 

            Proszę o uważne wypełnianie dokumentów. 

            Zaświadczenia z KRUS oraz kompletną poprawnie wypełnioną liczbę uczestników proszę o przekazanie do Biura Rady Krajowej najpóźniej do dnia 23 czerwca 2023 roku. Proszę także o dokonanie wpłaty zbiorowej najpóźniej do dnia 27 czerwca br. Brak dokonanej wpłaty oraz dokumentów może spowodować brak udziału dzieci w wypoczynku. 

            Proszę także o uzgadnianie ze mną każdego przypadku dzieci pełnopłatnych, gdyż w pierwszej kolejności bierzemy dzieci z KRUS. Każdy przypadek nieuzgodnionego zabrania dziecka pełnopłatnego może oznaczać ze nie weźmie ono udziału w turnusie. 

            Przedział wiekowy uczestników wypoczynku to dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS to dzieci urodzone od dnia 1stycznia 2007 do dnia 31 grudnia 2018 roku. 


             


        • DZIEŃ RODZINY W PRZEDSZKOLU W ADAMÓWCE
          • DZIEŃ RODZINY W PRZEDSZKOLU W ADAMÓWCE

          • 1 czerwca tego roku dla dzieci z oddziałów przedszkolnych w Adamówce był bardzo wyjątkowy. Od samego rana czekały na nie atrakcje przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka: dmuchane zjeżdżalnie, popcorn, wata cukrowa i inne smakołyki.

            Tego dnia dzieci udały się do swoich domów tylko na chwile, by po południu wrócić do przedszkola ze swoimi rodzicami, gdyż druga część dnia poświęcona była kochanym rodzicom. Dzieci słowem, piosenką i tańcem dziękowały za troskę, miłość i opiekę. Po części artystycznej rodzice otrzymali upominki od swoich „małych skarbów”, a następnie obejrzeli filmiki przygotowane przez dzieci specjalnie na tę okazję. Po „seansie filmowym” mieli chwilkę czasu na rozmowy, bliższe poznanie się z innymi rodzicami i słodki poczęstunek, który zorganizowała Przedszkolna Rada Rodziców.

            W tym dniu pogoda dopisywała i kolejne atrakcje przygotowane dla uczestników rodzinnego pikniku odbyły się już na podwórku przedszkolnym.  Dzieci zaprosiły swoich rodziców do tańca „Belgijka przedszkolna”, który rozpoczął wspólną i wesołą zabawę.  Rodzice bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich konkursach i zawodach, np.: przeciąganie liny, skoki w workach, zawody z jajkami, zabawy z krzesełkami. Towarzyszyła temu wielka radość zarówno małych jak i dużych zawodników. Po skończonej zabawie wszyscy powrócili do swoich domów bardzo zmęczeni, ale zadowoleni. Z całą pewnością dzień zapadnie wszystkim na długo w pamięci.

             

            „Dzieci to największe rodzinne bogactwo.

            Ich oczy lśnią jak rodowe brylanty,

             a śmiechy otulają duszę niczym najdroższe jedwabie.”

        • Naukowa zabawa przedszkolaków.
          • Naukowa zabawa przedszkolaków.

          • Czasem trzeba się tylko dokładnie przyjrzeć, bo fascynujący świat ma dla nas tyle niespodzianek. Walory przyrodnicze naszego cieplickiego otoczenia budzą wrażliwość na jego piękno. Na co dzień obserwujemy u dzieci szczególną chęć odkrywania świata natury. W swoich doświadczeniach i w wielu źródłach możemy znaleźć odpowiedzi, wyjaśnienia i towarzyszące im opisy eksperymentów. Zainteresowanie problemami przyrodniczymi nigdy nie jest większe niż we wczesnym dzieciństwie. Rodzice przeprowadzają pierwsze eksperymenty przy stole kuchennym. Zjawiska przyrodnicze można zaobserwować nawet w zwykłej szklance. Nasze zajęcia organizowane były po to, by przybliżyć maluchom wiedzę przyrodniczą, rozszerzyć zakres ich zainteresowań i uzmysłowić jak duży wpływ przyroda ma na człowieka. Dzieci poznawały przyrodę przez lornetkę, pod lupą i mikroskopem. Eksperymentowały z wodą, powietrzem i glebą, światłem i kolorami, a przy tym przestrzegały reguł bezpieczeństwa odnoszących się do zadań. Przeżywały duże emocje. Dzięki takim obserwacjom i fascynacjom powstały dobre wrażenia i ciekawe kompozycje plastyczne.

            To była wartościowa zabawa!

            Wyruszmy czasem w drogę i dajmy się zadziwiać.

        • „Dzień Mamy i Dzień Taty” w przedszkolu w Krasnem
          • „Dzień Mamy i Dzień Taty” w przedszkolu w Krasnem

          • 1 czerwca było nasze święto, a 7 czerwca w miłej i rodzinnej atmosferze odbyła się uroczystość z okazji święta naszych ukochanych Rodziców. Nasi Rodzice przybyli do przedszkola, by wspólnie świętować to wzruszające wydarzenie. Zaprezentowaliśmy piosenkę, taniec współczesny, a nawet inscenizację ruchową pt. „Pan Hilary”. Po występie wręczyliśmy własnoręcznie wykonane prezenty. Potem świętowaliśmy przy wspólnym poczęstunku. Pod okiem mamy Igora robiliśmy pizzę dla wszystkich gości, a na zakończenie uwielbiana przez wszystkich wata cukrowa - czyli smak dzieciństwa.

            Dziękujemy za przybycie i wspaniałą zabawę.

            Mamo, Tato! Razem z Wami w świat bezpiecznie wyruszamy.

            Dziękujemy Wam za wszystko. Dobrze, że jesteście blisko.

            Zapraszamy do obejrzenia krótkiej pamiątki z oficjalnej części święta, czyli występów naszych przedszkolaków z okazji Dnia Rodziny oraz udziału w Dniu Dziecka.

        • DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE
          • DZIEŃ DZIECKA W SZKOLE

          • Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto każdego malucha i nie tylko. Dzień wyczekiwany przez dzieci podobnie jak urodziny czy gwiazdka. Tego dnia każde dziecko powinno poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas z najbliższymi. Na świecie Dzień Dziecka nie zawsze jest obchodzony w ten sam dzień i w ten sam sposób. W naszej szkole bardzo uroczyście i wyjątkowo obchodziliśmy ten dzień 1 czerwca. W jego organizację włączyła się jak co roku Rada Rodziców, CUS, przewodnicząca Rady Osiedla, sołtysi wsi Adamówka i Dobcza, OSP w Adamówce oraz KGW w Dobczy. Finansowo wsparła nas Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także firmy: "MIREX", ANT - MAR, SOB-BRUK, Market Groszek Adamówka, BORAM, LEWIATAN "Do-Ni" Usługi Transportowe Adam Pokrywka oraz zabawkiprogresywne.pl

            Animatorzy z CUS w Adamówce (przy współpracy wychowawców) prowadzili atrakcyjne zajęcia dla klas "0" - III, a uczniowie klas IV -VIII prezentowali swoje umiejętności w konkursie "Mam Talent" i w rozgrywkach sportowych i zajęciach plastycznych. Dodatkowo dzieci z oddziałów przedszkolnych z Adamówki, z Krasnego, z Cieplic oraz dzieci klas I - III ze szkoły w Adamówce i z filii w Cieplicach w wyznaczonych godzinach zabawiały się na zjeżdżalniach. Dużą atrakcją dla dzieci było także wspólne pieczenie kiełbasy przy pomocy sołtysów i wychowawców. Na dzieci czekał także popcorn, wata cukrowa i lody. Był to dla wszystkich dzieci naprawdę wyjątkowy dzień. W imieniu własnym, Rady Pedagogicznej oraz wszystkich dzieci serdecznie dziękuję współorganizatorom i sponsorom tego pięknego dnia. 

            Józef Połeć

        • Sukcesy naszych uczniów
          • Sukcesy naszych uczniów

          • Martyna Kozyra i Filip Popek uczniowie klasy IV otrzymali wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny 2023", w nagrodę za wysoki wynik uzyskany w konkursie.

            Gratulujemy uczniom wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów.

        • "MAGICZNY SWIAT PSZCZÓŁ"
          • "MAGICZNY SWIAT PSZCZÓŁ"

          • "Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka..." Karol Darwin

            Chcąc przybliżyć dzieciom rolę pszczół w gospodarce człowieka nauczyciele zachęcili uczniów do udziału w powiatowym konkursie plastycznym pod hasłem „Magiczny świat pszczół”, którego głównym organizatorem było Nadleśnictwo Sieniawa. Finał konkursu odbył się 20 maja 2023 r. z okazji Inauguracji Pasieki Edukacyjnej przy Nadleśnictwie Sieniawa i przeprowadzony został przez pracowników zajmujących się edukacją leśną w siedzibie Nadleśnictwa pod patronatem Starostwa Powiatowego w Przeworsku, Koła Pszczelarzy w Przeworsku, Wójta Gminy Adamówka i Wójta Gminy Tryńcza.

            W trakcie wydarzenia miało też, miejsce rozdanie nagród wszystkim laureatom z poszczególnych szkół (naszego powiatu) - za najlepsze wytypowane prace konkursowe. I miejsce z naszej szkoły zajęła Lena Szczur - uczennica klasy V.

                                                              Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych!

        • ZAWODY W BADMINTONA W MUNINIE
          • ZAWODY W BADMINTONA W MUNINIE

          • 26 mają 2023 r. odbyły się Zawody Sportowe w badmintona w Muninie.

            Naszą szkołę reprezentowały trzy drużyny:

            Chłopcy l:

            Paweł Skwara, Michał Luty, Jakub Kyć

            Chłopcy ll:

            Kacper Sikora, Szymon Siry, Dmytro Timofieiev

            Dziewczęta:

            Kaja Andruszkiewicz, Karolina Darabasz, Kaja Kyć

            Pierwsza drużyna chłopców, składająca się z uczniów klasy VI zajęła I miejsce, pokonując w półfinale faworyzowane SP4 Jarosław i finale "przyjaciół zza miedzy" SP im. Jerzego Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim. 

            Druga drużyna chłopców zajęła V miejsce natomiast dziewczęta VII miejsce. 

            Gratulujemy i trenujemy cały czas!💪
            Dziękujemy nauczycielom za trzymane kciuki 👊

        • SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY” ZA ROK SZKOLNY 2022/2023
          • SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROGRAMU „KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY” ZA ROK SZKOLNY 2022/2023

          • W roku szkolnym 2022/2023 nasze przedszkole przystąpiło do XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, organizowanego przez firmę Tymbark i markę Kubuś.

            Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu.

            W ramach programu dzieci realizowały w przedszkolu 4 misje tematyczne pełne
            wyzwań, zabaw i rozwijających aktywności twórczych.

            Były to:

            1.„Misja Szkoła. Na tropie zmian klimatycznych.”,

            2 „Misja Dom. Na tropie ekonawyków.”,

            3 „Misja Sklep. Na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą.” oraz

            4.„Misja Las. Na tropie roślin i zwierząt.”

            Wszystkie przygotowane scenariusze zajęć zostały dostosowane do poziomu nauczania przedszkolnego i opracowane przez zespół ekspertów.

            Podczas realizacji zadań na terenie naszej placówki organizowano zajęcia o tematyce ekologicznej i przyrodniczej. Przedszkolaki uczyły się doceniać rolę warzyw i owoców w codziennej diecie. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób spędzać aktywnie czas i dbać o kondycję fizyczną, jak prawidłowo przygotować się do robienia zakupów i co możemy zrobić dla środowiska w grupie przedszkolnej. Poza tym dzieci poznały sposoby na ochronę środowiska naturalnego i jego zasobów – a więc wody, powietrza i energii. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków roślin i zwierząt występujących w różnych ekosystemach- las, łąka, pole a także w akwenach wodnych. Dowiedziały się co jest potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Poznały pojęcia: rośliny i zwierzęta chronione a także rolę pszczół, mrówek, dżdżownic i kreta  w przyrodzie i życiu człowieka. Poznały zasady postępowania warunkujące ochronę przyrody, wpływu działalności człowieka na jej stan.

            Zaznajomiły się również z pojęciem recyklingu i dowiedziały się, że należy dbać o naturę, ponieważ to dzięki niej możemy żyć. Wszyscy obejrzeli filmy edukacyjne m.in.: „Dbaj o rośliny i zwierzęta. Dla Ziemi trzeba żyć lepiej”, „Dbaj o ruch i odżywianie. Bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie”, „Dbaj o naturę. To się podwójnie opłaca”

            Dzieci uczestniczyły w ciekawych i pasjonujących zajęciach, podczas których mogły się bawić, uczyć i poznawać świat przyrody. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak, by rozwijać u przedszkolaków kreatywność i samodzielne myślenie oraz uczyć przyswajania wiedzy poprzez zabawę. Udział w programie dostarczył dzieciom wielu wrażeń. Realizowane zajęcia budziły postawy proekologiczne i prozdrowotne.

            Przedszkole uzyskało certyfikat XV edycji programu potwierdzający tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury

        • POWIATOWY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ
          • POWIATOWY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ

          • W dniu 12 maja br. w Miejskim Ośrodku Kultury im. Oskara Kolberga w Przeworsku odbył się VIII POWIATOWY KONKURS PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku. Konkurs został objęty patronatem przez Burmistrza Miasta Przeworska we współpracy z Wydawnictwem Oxford University Press oraz Wydawnictwem Macmillan.

            Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowała uczennica kl. IVa - Kinga Solak, która piosenką Ruth B. pt. ,,Dandelions”, uzyskując II miejsce w powiecie. Jury konkursu wysoko oceniło Kingę pod względem poprawności językowej, warunków głosowych i językowego wykonania, a także interpretacji utworu oraz ogólnego wrażenia artystycznego.

            Gratulujemy Kindze wysokiego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów!

        • „Gdzie jest powietrze?” – Mali Wielcy Odkrywcy
          • „Gdzie jest powietrze?” – Mali Wielcy Odkrywcy

          • Tym razem, w ramach realizacji ostatniego etapu Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Mali Wielcy Odkrywcy” w przedszkolu w Adamówce postanowiliśmy odkryć, gdzie znajduje się powietrze i czy wydaje ono jakieś dźwięki. Przez cały czas trwania projektu dzieci aktywnie rozwijały swoją postawę badawczą. W trakcie tego modułu dzieci poprzez wykorzystanie zmysłów poznawały właściwości powietrza. Staraliśmy się poczuć powietrze podczas dmuchania na własną dłoń oraz machania rękami.

            Tematem pierwszego dnia był opór powietrza. Obejrzeliśmy film edukacyjny „Powietrze”, sprawdzaliśmy, jak zachowuje się kartka upuszczona z wysokości (w różny sposób), badaliśmy czy opór powietrza zawsze przeszkadza-wykonaliśmy spadochron z papierowego ręcznika, składaliśmy model samolotu według instrukcji i sprawdzaliśmy jak daleko poleci. Dzieci poznały elementy potrzebne do wykonania latawców i własnoręcznie wykonały modele latawców i ozdobiły je.

            Kolejnego dnia poznawaliśmy właściwości powietrza poprzez zabawy badawcze i sensoryczne, wykonaliśmy doświadczenie z woreczkami  oraz eksperyment z zanurzaniem piłeczek w wodzie. Nie zabrakło również ćwiczeń oddechowych z wykorzystaniem piórek i kulek. Motywem przewodnim trzeciego dnia był balon. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób można nadmuchać balon bez użycia pompki (eksperymenty wykonane we wcześniejszych etapach projektu), wykonaliśmy doświadczenie z dmuchaniem balonu nałożonego na butelkę z ciepłą i zimną wodą, sprawdzaliśmy w jaki sposób gorąca woda i powietrze działa na zgniecione piłeczki, badaliśmy jaki kształt ma powietrze, a także zrobiliśmy balonową rakietę. Następny dzień poświęcony był sile oddychania. Sprawdzaliśmy siłę naszego oddechu-stworzyliśmy dmuchajkę, czyli zabawkę oddechową z wykorzystaniem woreczków strunowych, słomek i skrawków papieru. Zrobiliśmy także model płuc, dzięki któremu dowiedzieliśmy się jak działają nasze płuca podczas oddychania. Tematem ostatniego dnia były wiatraki. Przypomnieliśmy sobie w jaki sposób można wykorzystać siłę wiatru, przedszkolaki wymieniały sposoby wykorzystania powietrza z własnych doświadczeń ( do oddychania, do suszenia prania, puszczania latawców, żeglowania) jak również oglądaliśmy obrazki przedstawiające inne sposoby wykorzystania powietrza np. loty balonem, fermy wiatrowe służące do produkcji energii elektrycznej. Stworzyliśmy żaglówki z nakrętek i testowaliśmy ich działanie za pomocą naszego oddechu, skonstruowaliśmy także własny wiatromierz a każdy przedszkolak miał okazję własnoręcznie wykonać sobie mały wiatraczek. Na zakończenie wybraliśmy się na spacer w okolice przedszkola z naszym wiatromierzem i wiatraczkami, testowaliśmy ich działanie.

            Dzięki prostym, ale zaskakującym doświadczeniom dzieci dowiedziały się, jak ważny jest to gaz dla każdego człowieka oraz jakie stwarza możliwości.

             

            Na koniec wszyscy otrzymali ostatnie naklejki do swoich legitymacji i oficjalnie stali się Małymi Wielkimi Odkrywcami!

        • Co to znaczy być Polakiem
          • Co to znaczy być Polakiem

          • 28 kwietnia w Cieplickiej Filii Naszej Szkoły odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Uczniowie  wyrecytowali wiersze, podali kilka ciekawostek związanych z czasami zaborów . Wszyscy zaśpiewali piosenki o charakterze patriotycznym. Dzieci mogły wykazać się wiedzą o Polsce i symbolach narodowych odpowiadając na pytania quizu. Pokazały, co znaczy być Polakiem w dzisiejszych czasach.