Uczniowie klasy II uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych przez psychologa i pedagoga szkolnego, które miały na celu poruszyć ich serca i pokazać, jak ogromny wpływ mogą mieć nasze słowa – zarówno te dobre, jak i te raniące.
Zajęcia rozpoczęły się od prostego, ale niezwykle wymownego doświadczenia. Przyniesione zostały dwa piękne, czerwone jabłka. Dzieci zgodnie przyznały, że oba wyglądają równie apetycznie i nie sposób ich od siebie odróżnić.
Rozpoczęliśmy doświadczenie i dzieci zaczęły mówić źle o jednym z owoców – padały obraźliwe słowa, które miały pokazać, jak łatwo możemy kogoś zranić. Po wypowiedzeniu negatywnych komunikatów dzieci uderzały jabłkiem o podłogę. Następnie drugie jabłko stało się obiektem komplementów – dzieci wypowiadały się o nim z czułością i szacunkiem. Gdy przekroiliśmy oba jabłka, naszym oczom ukazał się ogromny kontrast – jedno było świeże i zdrowe, drugie natomiast – pełne siniaków i zniszczeń w środku. To, co działo się z jabłkiem, doskonale odwzorowało to, co dzieje się w człowieku, gdy spotyka go przemoc słowna.
Dzieci zrozumiały, że słowa mają moc – mogą leczyć, ale też niszczyć.
W drugiej części warsztatów uczniowie mieli okazję wykorzystać robota Photona. Każde dziecko programowało go tak, by pojechał do wybranej osoby w grupie. Następnie zadaniem dziecka było powiedzenie komplementu, miłego słowa rówieśnikowi. Robot nie tylko wzmocnił pozytywny przekaz warsztatów, ale też wprowadził element zabawy i nowoczesnej technologii.
Dzięki zorganizowanym warsztatom dzieci nauczyły się, jak ważne są empatia, szacunek i wspieranie innych, ale też zrozumiały, że każdy może mieć w sobie „siniaki”, których nie widać na pierwszy rzut oka.
Twórzmy wspólnie szkołę, w której słowa służą do budowania, nie burzenia. Gdzie dzieci uczą się nie tylko pisać i liczyć, ale też – być dobrymi ludźmi.