Wiosenny czas w przedszkolu.
21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki. W związku z tym przedszkolaki przystąpiły do tej akcji i przyszły do przedszkola w dwóch różnych kolorowych skarpetkach. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Dzieci uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem kolorowych skarpetek. Podczas pogadanki udało się nam ustalić, że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta inność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia.
21 marca w naszym przedszkolu świętowaliśmy również pierwszy dzień wiosny. Pożegnaliśmy marzannę, która jest symbolem zimy, rymowanką „Marzanna, Marzanno ty zimowa panno dziś ciebie żegnamy a wiosnę witamy”. Na zakończenie dnia robiliśmy gofry z owocami, które smakowały wszystkim, a ich zapach unosił się po całej sali.
W ostatnim tygodniu marca w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy przygotowania do Świąt Wielkanocnych, poznaliśmy symbolikę produktów znajdujących się w koszyczku świątecznym oraz znaczenie palmy. Wykonaliśmy stroiki oraz prace plastyczne o tematyce świątecznej.
Z tej okazji życzymy wszystkim zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych!
Wesołych Świąt Wielkanocnych
WITAMY WIOSNĘ
SZALONY WIOSENNY TYDZIEŃ zorganizowany przez Samorząd Uczniowski już za nami. Każdy dzień minionego tygodnia naszej szalonej akcji związany był z inną tematyką. Codziennie mogliśmy pokazać swoją pomysłowość, energię i kreatywność.
W poniedziałek, pierwszego dnia uczniowie szukali zamiennika dla tradycyjnego plecaka. I tak zeszyty, podręczniki oraz przybory szkolne zostały spakowane m.in. w kosze na śmieci, poszewki od poduszek, walizki, futerały na instrumenty muzyczne, przyczepki samochodowe, skrzynki na narzędzia, wózki dziecięce a nawet domek dla lalek.
Wtorek to kolejny dzień naszej akcji - dzień na opak, w którym uczniowie zakładali ubrania tyłem na przód lub na lewą stronę. Wszystko zależało od poczucia humoru i wyobraźni, a tego naszym uczniom nie brakowało.
W środę królował w naszej szkole kolor nadziei czyli zielony.
W czwartek 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa, jako wyraz solidarności tego dnia uczniowie założyli wielobarwne i niedopasowane skarpetki.
Piątek – dzień szalonej fryzury, były peruki, warkoczyki, zawijaski, dziwne kucyki czy natapirowane włosy.
Był to bardzo aktywny, ciekawy i naprawdę szalony tydzień. Wszyscy bawiliśmy się doskonale. Społeczność naszej szkoły - począwszy od przedszkolaków, a kończąc na uczniach klasy ósmej - jak zwykle nie zawiodła. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, uczniom i rodzicom za włączenie się do wspólnej zabawy!
Oprócz uśmiechniętych twarzy dzieci doświadczyliśmy również pięknej lekcji tolerancji, szacunku i dystansu do samego siebie. Oby wiosenna energia towarzyszyła nam już każdego dnia.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego:
Ewelina Kłos-Kudłak
Wioletta Frączek
96
Tworzymy kartki świąteczne dla Seniorów
Uczniowie naszej szkoły wykonując kartki świąteczne zdali egzamin z życzliwości i empatii na medal!
Autorzy tych miłych upominków, wykazali się ogromną wyobraźnią, zaangażowaniem, wrażliwością, chęcią niesienia pomocy i sprawiania radości innym. Własnoręcznie malowane i wyklejane kartki wielkanocne trafią do osób starszych, samotnych oraz osób z niepełnosprawnością z terenu gminy Adamówka.
Kartki, które otrzymają Seniorzy są kolorowe, niepowtarzalne i oryginalnie.
Drodzy Uczniowie - Dziękujemy!
Opiekunowie akcji:
Danuta Połeć
Wioletta Frączek
Diana Miś-Bobko
Kiermasz
8 marca
Dzień Kobiet, Dzień Kobiet,
Niech każdy się dowie, że dzisiaj jest święto dziewczynek…
12Tego dnia każda kobieta i dziewczyna w naszej szkole mogła poczuć się wyjątkowo. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego, odświętnie ubrani już od samego rana składali życzenia i wręczali kwiaty tym małym i większym kobietom. W imieniu całej męskiej społeczności szkolnej złożyli swoim koleżankom i Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, powodzenia w życiu, spełnienia marzeń, życzliwości, szacunku i miłości.
Szkolny Dzień Kobiet przebiegł w miłej i radosnej atmosferze, a co najważniejsze – bardzo się podobał tym, do których był adresowany, czyli paniom i dziewczynkom. Dziękujemy!
„Bezpieczeństwo dawniej, a dziś”- grupa przedszkolna w Krasnem
W naszym przedszkolu w ostatnim czasie zastanawialiśmy się nad tym jak żyło się dawniej, a dziś. Poznaliśmy dawne sprzęty codziennego użytku tj. tara do prania, pralka wirnikowa, czajnik, lampa naftowa, żelazko na duszę, makutra, piec na węgiel, piec kaflowy czy telefon. Sprzęty te zaskoczyły nas swoim wyglądem, ponieważ znacznie różnią się od tych, które dziś ułatwiają nam życie. Ich sposób działania znacznie różni się od dzisiejszych sprzętów co wymaga od nas znajomości zasad bezpiecznego korzystania z nich. Dawniej nie było telefonów. Dzisiaj jest łatwiej, ponieważ każdy ma telefon i nielimitowany dostęp do sieci co z jednej strony jest potrzebne, ponieważ zdobywamy wiedzę, rozwijamy swoje umiejętności. Z drugiej jednak strony serfowanie w sieci może również okazać się bardzo niebezpieczne. Dbając o własne bezpieczeństwo poznaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych oraz o czym należy pamiętać, aby być bezpiecznym w internecie. Jesteśmy jeszcze mali i to od naszych rodziców zależy nasze życie w sieci. Wiemy też, że dzieci do lat 3 nie powinny mieć dostępu do telefonu i internetu, ponieważ ma to negatywny wpływ na naszą dalszą edukację. Zamiast siedzieć godzinami w sieci lepiej spotkać się z kolegami, wyjść na rower czy pograć w piłkę.
Bezpieczeństwo to bardzo szerokie pojęcie i pociągnęło za sobą kolejną ważną sprawę: bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wraz z poprawą pogody i zbliżającą się wiosną będziemy częściej korzystać z różnych atrakcji i podróżować. Dlatego też 15 marca br. w naszym przedszkolu pojawił się bardzo ważny gość, który o bezpieczeństwie wie wszystko. Policjantka z Sieniawy wzbogaciła naszą wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po drodze. Szczególną uwagę zwróciła na to, że przedszkolaki bezwzględnie mają podróżować w swoich fotelikach i mają być zapięte pasami. Istotne jest również noszenie odblasków, a najlepiej kamizelek, ponieważ są one bardziej widoczne dla kierowców i dzięki nim my możemy czuć się bezpiecznej.
Spotkanie z policjantką było dopełnieniem tematu bezpieczeństwo i uatrakcyjnieniem sposobu zdobywania wiedzy za co bardzo dziękujemy.
Podczas realizacji tematów wykonaliśmy prace plastyczne oraz techniczne, które rozwijały naszą spostrzegawczość, kreatywność oraz logiczne myślenie.
Szalony Wiosenny Tydzień
Samorząd Uczniowski zaprasza całą społeczność szkolną i przedszkolną do wesołej wiosennej zabawy. Codziennie będzie inne – ciekawe wydarzenie. Harmonogram zabawy znajduje się na plakacie oraz na gazetce samorządu szkolnego. Wybierzemy najbardziej aktywną klasę szkolną oraz grupę przedszkolną - im więcej osób z klasy/grupy weźmie udział w zabawie, tym bliżej Wam do wygranej.
Przywitajmy radośnie wiosnę!!
NATIVE SPEAKER W KAŻDEJ SZKOLE!
Drodzy Rodzice, Uczniowie!
Przedstawiamy rewolucyjne podejście do nauki języka angielskiego - Native Speaker w każdej szkole, we współpracy ze szkołą angielskiego online Tutlo! 🚀🌍
Z dumą ogłaszamy, że nasza szkoła już włączyła się w program, który umożliwia uczniom regularny kontakt z native speakerem podczas zajęć z angielskiego. To niezwykła szansa na doskonalenie umiejętności językowych dla naszych uczniów!
Jak to działa? Na lekcjach angielskiego łączymy się z native speakerem. Uczniowie ostatnie 10-20 minut każdej lekcji korzystają z arkuszy i gier językowych utrwalając wiedzę.
Wszystkich rodziców zapraszamy do zapisania swoich dzieci, aby w pełni skorzystać z tego, co przygotowało dla uczniów Tutlo:
Trzymamy kciuki za rozwój naszych uczniów i cieszymy się, że już teraz inaugurujemy program "Native Speaker w każdej szkole"! 🌟🗣️✨
Szkolne Rekolekcje Wielkopostne
Jest to już tradycją w naszej szkole, że w okresie Wielkiego Postu zostały zorganizowane szkolne rekolekcje wielkopostne. Uczniowie pod opieką nauczycieli oraz ks. Łukasza rozpoczęli dzień wspólną modlitwą, uczestnicząc w Mszy świętej oraz Drodze Krzyżowej.
Następnie uczniowie poszczególnych klas, mieli okazję do zaprezentowania swoich talentów plastycznych, przygotowując plakat – wybraną stację Drogi Krzyżowej.
Wykonane prace, każda z klas zabrała do swojej sali lekcyjnej. Mamy nadzieję, że nie będzie to jedyny ślad po tych rekolekcjach.
Rekolekcje wielkopostne prowadził O. Sebastian Feret – dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.
12
Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne
Niedawno gościliśmy w naszej szkole grupę "Zaelektryzowani", która pokazała nam, że fizyka i chemia, to nie tylko wzory i liczby, ale również świetna zabawa!
Prezentujący pokazali wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem i ciekłym azotem. W czasie tej niezwykłej lekcji, uczniowie na własnych strunach głosowych sprawdzili działanie helu, który zmienił ich wysokość głosu podczas próby mówienia. Wszyscy mogli bezpośrednio zaobserwować zjawisko wystrzałowego wrzenia ciekłego azotu. Interesującym eksperymentem była również „paląca się ręka”.
Prowadzącym udało się w umiejętny sposób połączyć elementy humorystyczne i edukacyjne zachęcając obserwujących do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania.
Pokazy dostarczyły uczniom nie tylko wiele śmiechu, ale również sporą porcję wiedzy. Wszyscy przekonali się, że chemia i fizyka to interesujące dziedziny nauki, które kryją w sobie wiele tajemnic i niespodzianek.
18
ZGŁOSZENIA DO ŚWIETLICY
Drodzy Rodzice!
Uprzejmie informuję, że w dniach 18 - 25 marca 2024 r. będzie przeprowadzana rekrutacja do świetlicy na nowy rok szkolny 2024/2025. Zasady przyjmowania (oraz pobytu) uczniów do świetlicy zawarte są w Regulaminie Świetlicy. Poniższe pliki zawierają RegulaminŚwietlicy oraz potrzebne dokumenty.
Józef Połeć
Warsztaty zdrowego żywienia
W ramach programu dla szkół, prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który popiera zdrowe odżywianie wśród uczniów, odbyły się w naszej szkole warsztaty zdrowego żywienia, w których wzięli udział uczniowie klasy I, III i V.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jakie znaczenie dla naszego organizmu ma dieta bogata w owoce, warzywa, produkty zbożowe i produkty mleczne oraz poznawali jej wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Mogli również zaplanować zdrowe posiłki i przygotować proste przekąski oraz smaczne koktajle.
Pani dietetyk zwróciła również uwagę na to, jak ważne jest niemarnowanie żywności, jakie mogą być konsekwencje marnotrawstwa i niewłaściwego przechowywania jedzenia. Ponadto zachęciła uczniów do aktywnego uczestnictwa w działaniach proekologicznych, np. zakładania i pielęgnacji ogródków klasowych. Każda z klas otrzymała zestaw do założenia takiego ogródka.
Dwugodzinne warsztaty bardzo podobały się ich uczestnikom. Uświadomiły uczniom, co mogą robić, aby zadbać o siebie, swoje zdrowie i zdrowie swoich najbliższych.
12
JADŁOSPIS
REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
Drodzy Rodzice!
Na tablicy informacyjnej szkoły w budynku nr 180 znajduje się lista dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia do oddziałów przedszkolnych i szkoły podstawowej na rok szkolny 2024/2025 oraz lista dzieci, które nie zostały zakwalifikowane do przyjęcia. Informuję, że dzieci, które nie ukończą do 31 sierpnia 2024 r. minimum 2,5 roku mogą zostać przyjęte do oddziałow przedszkolnych na wolne miejsca w czasie roku szkolnego (po ukończeniu dwa i pół roku).
Józef Połeć
KOLONIE WAKACYJNE Z TPD
Drodzy Uczniowie, Rodzice!
W ponizszym pliku zamieszczam propozycję kolonii, wczasów rodzinnych i turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciól Dzieci.
Józef Połeć
JADŁOSPIS
REKOLEKCJE SZKOLNE I PARAFIALNE
Archiwum Aktualności